How Much Does Pure CBD Cost?

By | last updated January 27, 2023

Evidence Based 2

We personally test CBD products and may earn a commission if you shop through the links on this page. Learn more.

Pure CBD tends to cost less than other forms of cannabidiol. Although prices vary by brand, pure CBD powder typically costs anywhere from $0.003 to over $0.06 per milligram (mg). This means you can buy it for a cost of less than one cent per mg — an excellent deal!

That’s why pure CBD is far and away the cheapest way to use CBD. But why is it so cheap? And which brand offers the best combination of price and quality?

Here’s what you need to know about buying affordable, pure CBD.

Pure CBD Prices

CostPrice per mgPrice per Gram (1000 mg)
Low (less than 1 cent per mg)$0.003-0.01$3-10 per gram
Average$0.02–0.04$20-40 per gram
High$0.05+$50 per gram

You can use this table as a guideline to figure out whether you’re getting a good deal when buying pure CBD isolate. To figure out the cost per mg of CBD, simply divide the price by the total amount of CBD. 

For example, let’s say you found 1 gram (1000 milligrams) of CBD isolate that costs $50. That means one mg costs 50/1000=$0.05. You can now use this number to compare different CBD isolate products and see if you’re paying a reasonable price.

Note: Keep in mind that buying CBD isolate in bulk (5 grams or more) will always be cheaper than buying only one or a few grams.

What is Pure CBD?

Pure CBD is better known as CBD isolate. It comes in the form of a white, crystalline powder that usually contains over 99% CBD and zero THC. CBD isolate is made by separating CBD from all other cannabinoids and compounds naturally present in hemp.

This pure powder can either be used on its own by putting it under the tongue, adding it to foods and beverages, vaping or smoking, or formulated into a wide variety of CBD products, including oils, gummies, vape e-liquids, capsules, topicals, and much more.

It’s very easy to make CBD products by using CBD isolate as it can be infused or blended into virtually anything. For example, pure CBD oils are formulated by combining CBD isolate with a carrier oil like MCT oil or hemp seed oil.

Why is Pure CBD Cheaper?

Pure CBD is cheaper than other CBD products because it contains nothing but CBD so you’re not paying for any other compounds. 

By comparison, whole-plant hemp extracts (full-spectrum and broad-spectrum CBD) contain dozens of other cannabinoids, terpenes, flavonoids, amino acids, vitamins, and other natural compounds (1).

This also means that pure CBD is slightly less effective than whole-plant extracts since it doesn’t benefit from the entourage effect produced by the synergistic relationship between all these compounds (2). 

Besides, pure CBD can be sold by itself as a powder. This means you don’t need any other ingredients or special packaging, unlike CBD oil tinctures and other products.

On top of that, pure CBD can be sold in very large amounts — as large as 200 grams. Since buying any sort of item in bulk is cheaper, this is yet another reason why pure CBD costs less than other CBD products.

The bottom line is that pure CBD isolate is cheaper because it’s a raw ingredient.

Cheap, Quality CBD Isolate: Lazarus Naturals

lazarus naturals cbd isolate

5/5

Potency~98+%
Size5-1000 g
Cost per mg$0.003-0.007
TypeIsolate
Third-Party TestView report

If you’re interested in buying pure, affordable, high-quality CBD isolate, we highly recommend Lazarus Naturals. This employee-owned, Oregon-based CBD company is known for its incredible combination of quality, transparency, and low prices.

It’s one of few companies selling pure CBD isolate at costs of less than 1 cent per gram, with greater savings for larger sizes. The CBD is derived from high-quality, USDA-certified organic hemp cultivated on the company’s farm in Central Oregon.

Leave a Comment